iPhone pil ömrü sorunu çözüldü! Battery Doctor'ın katkılarıyla!
iPhone pil ömrü sorunu çözüldü! Battery Doctor’ın katkılarıyla!
Posted by

iPhone pil ömrü sorunu çözüldü! Battery Doctor’ın katkılarıyla!

Merhaba arkadaşlar. iOS 6.1′in çıkmasıyla forumlardaki şarj sorunu başlıkları baya bir arttı. %100 dolu olan şarj, cihaz çok az kullanılsa bile çok çabuk bitiyor ve insanların Apple’dan soğumasına neden oluyordu.

Bu sorunun çözümü aslında inanılmaz derece’de basit. Olay BatteryDoctor uygulamasını indirip cihazınızın pilini kalibre etmekten ibaret. Kalibre cihazınızın pilinin tamamen boşaltıp full doldurulmasıdır.

Full derken %100′ü kast etmiyorum. Trickle’dan bahsediyorum. Aşağıdan devam :)

Kalibre nasıl yapılır?

İlk önce buradan cihazımıza BatteryDoctor adlı uygulamayı yüklüyoruz. Battery Doctor cihazınızı ne kadar süre şarjda tutacağınızı, trickle’ın dolup dolmadığını, şarjınızın dolduktan sonra ne kadar gideceği hakkında ayrıntılı bilgiler veren ücretsiz bir uygulamadır.

1- İlk olarak cihazımızla şarjı %1′e düşene kadar oynuyoruz.

IMG 0096 iPhone pil ömrü sorunu çözüldü! Battery Doctorın katkılarıyla!

2- Şarj %1 olduktan sonra şarja takıyoruz ve BatteryDoctor uygulamasını açıyoruz.

gördüğünüz gibi uygulama size şarjınızın hangi koşullarda ne kadar süre dayanacağını söylüyor. gerçekten mükemmel.

gördüğünüz gibi uygulama size şarjınızın hangi koşullarda ne kadar süre dayanacağını söylüyor. gerçekten mükemmel.

3- BatterDoctor uygulamasından Recharge sekmesine geliyoruz.

IMG 0097 iPhone pil ömrü sorunu çözüldü! Battery Doctorın katkılarıyla!

İşte olay bu Recharge sekmesinde kopuyor. Cihazımızı o gördüğünüz Hi-speed – Continuation ve Trickle yuvarlakları dolana kadar şarjda bırakıyoruz. Burada ki en önemli yuvarlak Trickle’dır. İsterseniz Trickle nedir ne değildir bir bakalım.

Trickle Nedir? Ne işe yarar?

Trickle battery doctor uygulamasının son aşamasıdır. Battery Doctor’da ki ilk iki aşama bittiğinde cihazınız %100 şarj olmuş olur. Trickle aşamasının bitmesi için ise ekstradan bir 40-45 dakika daha gereklidir.

Trickle’ın asıl olayı bataryanın kalibre olmasıdır. Cihazınız %100 şarj olduktan sonra ekstradan bir 45 dakika daha şarjda bırakmanız bataryanızın kalibre olmasını sağlayacak ve şarjınız çok daha uzun süre dayanacaktır.

Her versiyon güncellemede bataryanızın kalibresi sıfırlanır ve doğal olarak şarjınız çabuk biter. Bunun için her güncellemeden sonra cihazınızı kalibre etmeniz gerekir.

İşte bütün bunları yaptığınızda cihazınızın şarjı öncekine kıyasla çok daha uzun bir süre dayanacaktır. Yani olay BatteryDoctor uygulamasını açıp 3 yuvarlak dolduktan sonra cihazınızı şarjdan çekmenizden ibaret.

Bunu ayda bir olmak üzere ve her versiyon update’inden sonra yapmanız önerilir. TheTeknolojist tarafından onaylanmış bir yöntemdir :D

Şimdi şarj sorunu çekenler bu dediklermi yapsın ve düşüncelerini yorum olarak yazsınlar lütfen. Gerçekten nasıl sonuçlar çıkacak merak ediyorum.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere.

0 4 769 07 Şubat, 2013 Apple, Uygulamalar Şubat 7, 2013

About the author

Kısaca; 11/12/13 Tarinde TheTeknolojist'i hayata geçiren kişi. Aşağıda ki sosyal ağlardan bana ulaşabilirsiniz.

View all articles by Mertcan Esmergül
 • ewo

  Merhabalar. Bu işlemden önce şarj yüzdesini garip bir şekilde gösteriyordu. mesela %100 de çok uzun süre duruyor sonra patır patır düşüyordu. ve %1 de de çok uzun süre duruyordu. bu programla anlatılan gibi yaptım eskisine döndü bu seferde çatır çatır iniyor şarj yüzdesi. Daha çok sorun yaratmamıştır inşallah.

 • Miraç

  s.a kardeş benim indirdiğim battery doctor farklı tam 8 saat koydum ipad i şarja sabah aldım daha 1.cide 2.de ve trickele de waiting yazıyo hiç inmiyor doğrusunun tam adını verebilirmsiniz

  • theteknolojist

   Waiting’in altına bakın. Orada yazıyor.

 • zep

  bende deniyordum, pek bi işe yaramadı, trickle dan sonra bile hemen inip %1′de uzun süre kaldı.
  Hata şu anda delirdi sürekli yukarda pop up açılıyo ve 2 saattir telefonu kullanamıyorum, başka app ları açamıyorum, telefonu defalarca kapatıp açtım app’dan tamamen çıktım fakat bildirimler flood halinde devam ediyor. battery doctor kafayı kırdı, aman diyorum

#iPoll

TheTeknolojist'in yeni tasarımını beğendiniz mi?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Benzer