iPhone 5C: Bir zamanlar idealleri olan bir şirket tanırdım...
iPhone 5C: Bir zamanlar idealleri olan bir şirket tanırdım…
Posted by

iPhone 5C: Bir zamanlar idealleri olan bir şirket tanırdım…

Bu şirketin idealleri müşterilerine “çöp” yerine kaliteli ürünler sunmaktı. Öyle ki, diğer şirketler gibi herkese hitap etmek için “çöp” üretmek yerine kaliteli ürünler üretmeyi seçmişti. Sanırım hepimiz hangi şirketten bahsettiğimi biliyoruz.

Bu gün 10 Eylül 2013, Apple’ın iPhone 5C denen iPhone bozuntusunu tanıtacağı gün…

“Steve gitti, Apple bitti” tadında bir yazı olmaması için elimden geleni yapacağım ama sanırım gerçek bu, “Steve gitti, Apple bitti”.

Aslında yazılacak pekte bir şey yok, durum tüm açıklığıyla ortada. Millet Samsung’un kaliteli kapaklar yapmasını beklerken Apple plastik kapak yapmaya başladı, sanırım ironi burada başlıyor. Şimdi analistler bu 5C’nin fiyatı 400-500 dolar arası bir şey olacak diyor, avrupada bunun fiyatı 500 euro olacak dolayısıyla Türkiye’de yine 1000-1100TL arası bir fiyata satılacak. Yani biz daha önce bu parayı telefona değilde alüminyum kapağa veriyormuşuz, bunu anladım ben buradan. Apple eskiden böyle bir şirket değildi, başlıkta da dediğim gibi; “bir zamanlar idealleri olan bir şirket tanırdım” ama şimdi adamlar bilmem kaçıncı çeyrekte ne kadar kar ettimin derdindeler. Siz daha böyle giderseniz o çeyreklerde ki karı hesaplamanıza gerek kalmayacak çünkü bir kar edemeyeceksiniz. Hızla müşteri kaybediyorsunuz farkında değilsiniz. (he bir kaç aptal fanboy hala ürettiğiniz ürünleri deli gibi alabilir o ayrı.)

Steve şuan burada olsaydı eminim diyeceği şey aşağıda ki videodakinin aynısı olurdu;

Ve eminim ki bu 5C , iPad mini ve iOS7′yi çıkaranların hepsini şirketten şutlardı. Özellikle iOS7′nin başında olan Jonathan Ive’a hiç yakıştıramazdı bu arayüzü. Çünkü Jonathan Ive Steve’in Apple’da en çok güvendiği, yaratıcı isimlerden biriydi. Steve gittikten sonra Jonathan Ive’ın, iOS7′de ne kadar yaratıcı olduğunu gördük.(ironi)

2 3 438 10 Eylül, 2013 Apple, iPhone, Uygulamalar Eylül 10, 2013

About the author

Kısaca; 11/12/13 Tarinde TheTeknolojist'i hayata geçiren kişi. Aşağıda ki sosyal ağlardan bana ulaşabilirsiniz.

View all articles by Mertcan Esmergül
 • http://www.teknofiber.net/ Mustafa Çakmak

  Hisselerin düşmesi üzerine böyle bir taktik izlediler. Bence iyi bir yol seçtiler. Bu Apple’ın değerini daha çok arttıracaktır…

  • mert.

   her şey hisse olmamalı bence. bence olması gereken ”kalite” 5C nedir gerçekten? Apple hisse olarak yükselecek belki ama farkında değil. aslında düşüşün kralını yaşicak.

   • http://www.teknofiber.net/ Mustafa Çakmak

    Evet aslında düşüş yaşadı tanıtımının ilk haftası (bkz. http://teknofiber.net/2013/09/5c-tanitimi-ardindan-hisseler-hala-dususte.html ) fakat daha sonra 5c, 5s’ten daha fazla ön talep almış ve 5c daha çok satılacak yönünde haberler var. Buda normal zaten. Fakat bence yinede yapması gereken bir şeydi bu. Ucuz diyoruz ama Türkiye’ye nokia lumia ile aynı fiyata gelecek.

TheTeknolojist.com satılık değildir ve hiç bir zamanda satılmayacaktır. Siteyi satmaya çalışanlara itibar etmeyiniz.

Kendini TheTeknolojist.com’un sahibiymiş gibi gösterip satmaya çalışan şerefsiz dolandırıcılara itibar etmeyiniz.
TheTeknolojist’in kurucusu ve sahibi Mertcan Esmergül‘dür(yani ben) ve blog satılık değildir-hiç bir zaman satılmayacaktır.

#iPoll

TheTeknolojist'in yeni tasarımını beğendiniz mi?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Benzer